خانه / تخصصی / نوسازی صنایع ماشین‌ابزار نیازمند حمایت دولت است

نوسازی صنایع ماشین‌ابزار نیازمند حمایت دولت است

رییس انجمن سازندگان ماشین، مجموعه‌های صنعتی و خودروی تبریز گفت: صنعت ماشین‌ابزار ایران به دلیل کاهش قابل ملاحظه سرمایه‌گذاری طی بیش از یک دهه اخیر، اکنون با مشکل فرسودگی ماشین‌آلات دست و پنجه نرم می‌کند و نوسازی ماشین‌آلات فرسوده این صنعت نیازمند حمایت دولت است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، یونس پایدار با بیان اینکه صنعت ایران برای ادامه بقا، راهی جز تولید صادرات محور ندارد، افزود: نگاه صنایع ماشین‌ابزار نباید به بازار داخل محدود باشد و تولیدات این صنعت باید به سطحی از کیفیت برسد که در بازارهای منطقه‌ای و جهانی عرضه شود.

وی با یادآوری اینکه تولید با کیفیت و صادرات‌محور در صنایع ماشین‌ابزار نیازمند فناوری نوین است، گفت: به دلیل مشکلات تحریم و نبود نگاه حمایتی از صنایع ماشین‌ابزار در سیاست‌گذاری‌های دولت، این صنعت با کمبود سرمایه‌گذاری مواجه شده و ورود فناوری نوین به این صنعت خصوصا طی بیش از یک دهه اخیر با اختلال مواجه شده است.

رییس انجمن سازندگان ماشین، مجموعه‌های صنعتی و خودروی تبریز با اشاره به گشایش‌هایی که برجام در تعاملات بین‌المللی صنعتی ایران رقم زد، افزود: برجام موجب شد مشکلات و موانع ناشی از تحریم که سد راه نوسازی صنایع ماشین‌ابزار ایران بودند تا حدودی مرتفع شوند و طی برگزاری دو دوره نمایشگاه amb در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۱۰۷ در ایران که با همکاری اتحادیه ماشین‌ابزار آلمان و مجموعه نمایشگاهی مسه اشتوتگارت انجام شد، تفاهمنامه‌های خوبی برای خرید و نوسازی و آموزش صنعت ماشین‌ابزار ایران با طرف‌های خارجی امضا شد.

وی با تاکید بر اینکه اجرایی شدن این تفاهمنامه‌ها بدون پشتیبانی دولت امکان‌پذیر نیست، بیان کرد: صنعتگران فعال در صنایع مرتبط با ماشین‌ابزار همچون قطعه‌سازان توانمندی لازم برای خرید ماشین‌آلات نوین را ندارند و تسهیلات بانکی با نرخ سود بالا نیز گره‌ای از مشکل آنها باز نمی‌کند.

رییس انجمن سازندگان ماشین، مجموعه‌های صنعتی و خودروی تبریز سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ماشین‌ابزار amb iran ۲۰۱۸ را فرصت مناسبی برای تعامل بیشتر با کشورهای صاحب فناوری نوین دانست و تصریح کرد: هیات عالی رتبه اتحادیه اروپا در این نمایشگاه حضور می‌یابد و این امر نشان می‌دهد اروپایی‌ها حتی با خروج امریکا از برجام علاقه‌مند به همکاری با صنایع ایران هستند و دولت باید در کنار بخش خصوصی قرار گیرد و از این علاقه‌مندی به بهترین وجه به نفع صنعت کشور استفاده شود.

پایدار با بیان اینکه حمایت دولت از نوسازی صنایع ماشین‌ابزار می‌تواند در قالب گشایش خط اعتباری برای این صنایع باشد، افزود: اگر خط اعتباری ویژه برای نوسازی صنایع ماشین‌ابزار اختصاص پیدا کند و نگرانی صنعتگران بابت نوسانات نرخ ارز و احتمال الزام بازپرداخت تسهیلات ارزی به نرخ روز، برطرف شود، می‌توان نوسازی صنایع ماشین‌ابزار را شتاب بیشتری بخشید.

وی همچنین با اشاره به اینکه همه کارخانه‌های صنعت ماشین‌ابزار نیازمند حدود ۳ هزار ماشین‌آلات مدرن است، گفت: معتقدیم برای تامین این ماشین‌آلات در درجه اول باید کشور آلمان مدنظر باشد چرا که ماشین‌آلات آلمانی از نظر کیفی در جهان شناخته شده هستند و در ایران هم این ماشین‌آلات انتظارات ما را پاسخ داده‌اند.

به گفته وی بعد از آلمان می‌توان از کره جنوبی، ژاپن و جمهوری چک نیز به عنوان اولویت‌های بعدی نام برد.

این مطلب را دیده اید؟

آمارهای معاینه فنی | رتبه اول نیسان در آلایندگی و پراید در انحراف فرمان

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران با اشاره به افزایش مراجعات به مراکز معاینه فنی، گفت: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *