خانه / عمومی / ممنوعیت آبیاری چمن در تمامی فضاهای سبز دستگاه‌های دولتی

ممنوعیت آبیاری چمن در تمامی فضاهای سبز دستگاه‌های دولتی

بنفشه زهرایی، دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی به چهار مصوبه جدید این کارگروه در رابطه با کنترل جدی مصرف آب در حوزه فضای سبزی شهری و اصلاح اساسی الگوهای فضای سبز در شهرها اشاره کرد و گفت: وظایف مشخصی برای مهار مصرف بی‌رویه آب در آبیاری فضاهای سبز شهری به ویژه چمن‌ در جلسه اخیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تعیین و به شهرداری‌ها و دستگاه‌های دولتی در تمامی استان‌ها ابلاغ شده است.

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تصریح کرد: یکی از این حوزه‌ها بحث مصرف آب در فضای سبز شهرها به ویژه کلانشهرهایی نظیر تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز و … است. بدین منظور لازم است نوع فضای سبز و نوع آبیاری خود را سازگار کنیم و نمی‌توانیم به روش‌های نادرست فعلی خود ادامه دهیم.

زهرایی از چهار مصوبه جدید کارگروه ملی سازگاری با کم آبی سخن به میان آورد و افزود: در زمینه تغییر روش‌های آبیاری و الگوی فضای سبز شهری، ابتدا فعالیت را از خود دستگاه‌های دولتی آغاز کرده‌ایم و براساس آن استانداری‌ها موظف شده‌اند ممنوعیت آبیاری چمن در تمامی فضاهای سبز متعلق به دستگاه‌های دولتی و ادارات را ابلاغ کنند. وی خاطرنشان کرد: همچنین این دستگاه‌ها موظف خواهند بود شیوه های آبیاری نوین برای سایر فضاهای سبز را با هدف کاهش مصرف آب به کار ببرند.
زهرایی از ممنوعیت سه الگوی نامناسب در مصرف خبر داد و افزود: آبیاری فضای سبز در بین ساعات ۹ تا ۱۷، آبیاری نادرست فضای سبز به نوعی که آب روی آسفالت جاری شود و شست‌وشوی خیابان و پیاده‌رو با آب شرب سه روش غلط و نامناسب مصرف آب در فضاهای سبز شهری است که  از این پس ممنوع شده و شهرداری‌ها موظف به خودداری از آن‌ها شده‌اند.

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی همچنین از تدوین سازوکار تشویقی برای شهرداری‌هایی که حفاظت و ارتقای فضای سبز شهرها را همزمان با کاهش مصرف آب اجرا کنند خبرداد.

زهرایی در پایان با تاکید بر اینکه در پی اجرای این مصوبات فضاهای سبز شهری با شرایط بحرانی منابع آب کشور سازگار می‌شوند، بیان کرد: همه ما باید برای تحقق این تغییر در کنار کارگروه ملی سازگاری با کم آبی باشیم و با نظارت و مطالبه خود، مانع از اتلاف آب در این بخش مهم شویم.

این مطلب را دیده اید؟

ترامپ پیشنهاد اروپا برای حذف تعرفه صنایع خودروسازی را نپذیرفت

دونالد ترامپ پیشنهاد حذف تعرفه‌های سنگین گمرکی بر روی خودروهای وارداتی اروپایی به آمریکا را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *