خانه / تخصصی / قیمت خودروی خارجی در بازار بر مبنای دلار ۱۲ هزار تومان است

قیمت خودروی خارجی در بازار بر مبنای دلار ۱۲ هزار تومان است

رئیس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان خودرو گفت: بارها اعلام کردیم که واردکنندگان خودرو با استفاده از سرمایه‌های ارزی که خارج از کشور دارند بدون انتقال ارز می‌توانند نیاز کشور به خودروی وارداتی را تامین کنند و دولت نیز درآمد خود را داشته باشد اما متاسفانه تا به امروز این اتفاق صورت نگرفته است.

وی  با اشاره به برخی آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار و گمرک کشور گفت: از سال ۹۳ تا سال ۹۶ ، ۲۹۸ هزار خودرو وارد کشور شده‌اند یعنی به طور متوسط سالیانه ۷۰ هزار خودرو که برای این واردات در مجموع ۶ میلیارد و ۲۶۱ میلیون دلار ارز خارج شده است یعنی به طور متوسط هر خودرو ۲۱ هزار دلار یعنی ما سالی ۱٫۵ میلیارد دلار خودرو نیاز داریم. این آ‌مار در حالی است که در چند روز گذشته شاهد اظهارنظرها و آ‌مارهای عجیب و غریبی از سوی برخی از مسئولین بودیم که متاسفانه همین اطلاعات غلط در آینده مبنای تصمیمات می‌شود. من به طور قطع می‌گویم تصمیماتی که سال گذشته مجلس در حوزه واردات خودرو گرفت ناشی از همین آمارهای غلط بود.

وی تصریح کرد: ما در حال حاضر ۲۵ هزار شغل در بخش واردات داریم و به ازای واردات هر سه خودرو یک شغل ایجاد می‌شود این در حالی است که واردکنندگان خودرو بایستی ۶۰ درصد مالیات بدهند اما بقیه واردکنندگان ۲۵ درصد که این ظلم بزرگی به فعالین خودروهای خارجی است.

وی ادامه داد: بار اسقاط خودروهای فرسوده بر دوش واردکننده است و در سال نزدیک ۱۴۰ هزار خودرو توسط وارکنندگان از مدار خارج می‌شود که اکنون با ممنوعیت واردات خودرو این عدد به صفر رسیده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان خودرو افزود: بعد از اعلام تک نرخی شدن ارز دولت اعلام کرد همه واردکندگان می‌توانند ارز دریافت کنند و مطابق آمار منتشر شده واردکنندگان خودرو تنها ۱۵ درصد است. ارز تخصیص یافته را در این مدت برای واردات دریافت کرده است.

وی در خصوص درآمدهای دولت از واردات خودرو گفت: با احتساب تمامی هزینه‌ها دولت بر روی هر خودرو ۱۳۰ تا ۱۵۰ درصد تعرفه وضع می‌کند این یعنی درآمد دولت سالی متوسط ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است رقمی معادل ۲۵ درصد یارانه‌های پرداختی که حال دولت خود را از این درآمد محدود کرده است این در حالی است که ما بارها اعلام کردیم که واردکنندگان خودرو با استفاده از سرمایه‌های ارزی که خارج از کشور دارند بدون انتقال ارز می‌توانند نیاز کشور به خودروی وارداتی را تامین کنند و دولت نیز درآمد خود را داشته باشد اما متاسفانه تا به امروز این اتفاق صورت نگرفته است و ما شاهد ایجاد حباب در بازار خودروهای وارداتی هستیم به طوری که اگر بخواهیم محاسبه کنیم امروز برخی خودروها بر مبنای دلار ۱۲ هزار تومانی به فروش می‌رسند.

وی تصریح کرد: تنها با اجازه ثبت سفارش و آزاد کردن واردات خودرو با ارز آزاد می‌توان این حباب را از بین برد و جلوی تضییع حقوق مصرف کننده را گرفت.

مرشد سلوک در خصوص نحوه فروش خودروهای وارداتی گفت: وزارت صنعت و سازمان حمایت از مصرف کننده با استفاده از وین نامبر و شماره شاسی به صورت مورد به مورد خودروها را تحت نظر داشت و حتی قراردادهای ما با مشتریان را نیز در اختیار دارند و تمام آنها را مورد بررسی قرار می‌دهند او اگر کوچکترین تخلفی باشد پرونده را بلافاصله به تعزیرات ارائه می‌دهند پس در واقع جای هر گونه غش در معامله نیست.

این مطلب را دیده اید؟

آمارهای معاینه فنی | رتبه اول نیسان در آلایندگی و پراید در انحراف فرمان

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران با اشاره به افزایش مراجعات به مراکز معاینه فنی، گفت: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *