خانه / عمومی / بیماران خاص نگران دارو نباشند

بیماران خاص نگران دارو نباشند

دکتر مهدی شادنوش رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت از تلاش وزارت بهداشت و اتخاذ تدابیر لازم برای تولید و تامین داروهای بیماران خاص و کاهش تاثیر نوسانات ارزی و تحریم‌های احتمالی بر زنجیره تامین دارو خبر داد.

وی افزود: به هر حال در کشور و در حوزه دارو یکسری تولیدات داریم که حتی آنها را به بازار جهانی هم صادر می‌کنیم، اما متاسفانه در جامعه ما کمی درباره تولیدات داخلی کم‌لطفی می‌شود که البته این موضوع تنها منحصر به دارو نیست،  بلکه در سایر حوزه‌ها هم وجود دارد. البته تولیدکنندگان داخلی هم باید به کیفیت اقلام‌شان توجه کنند. باید توجه کرد که در حوزه دارو کنترل بر تولیدات دارویی بیشتر است. زیرا نهادهای مختلفی در این حوزه نظارت می‌کنند و یقینا کیفیت کار حفظ می‌شود.

شادنوش با رد برخی شایعات مبنی بر تغییر ماده اولیه داروهای تولید داخل بعد از دریافت مجوز و یافتن بازار در کشور، گفت: این حرف هم متاسفانه در حیطه شایعاتی است که در جامعه ما ساخته می‌شود. باید بدانید که انجام چنین اقدامی اصلا شدنی نیست. زیرا کنترل کیفیت جدی در کارخانه‌های تولید دارو وجود دارد؛ به‌طوریکه اولا بسیاری از این سیستم‌ها، سیستم‌های نظارتی برخط هستند. از طرفی نمونه‌هایی که از هر خط تولید برداشته می‌شود، برای چند سال نگهداری می‌شوند. همچنین کسانی که در کارخانجات تولید دارو مشغول فعالیتند، از فرهیختگان و دانشمندان جامعه بوده و از منظر خودکنترلی هم چنین کاری را انجام نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه در بسیاری اوقات از آنجایی که داروهای تولید داخل برای ژنوتیپ‌های ایرانی ساخته می‌شوند، حتی اثراگذاری‌اش از داروهایی که برای ژنوتیپ‌های بین‌المللی تولیدی می‌شوند، بیشتر است، گفت: البته ممکن است تا زمان شناسایی و اصلاح برخی عوارض، زمان ببرد، اما این روندی نیست که فقط مختص کشور ما باشد، بلکه در همه کشورها چنین موضوعاتی وجود دارد. بنابراین با بهبود مدیریت‌هایمان می‌توانیم از بروز مشکل در حوزه داروهای بیماران خاص در صورت بروز تحریم جلوگیری کنیم. در حال حاضر در کل وزارت بهداشت چنین عزمی وجود دارد و وزیر بهداشت شخصا این مسائل را به صورت شبانه‌روزی پیگیری کرده و  مرتبا وضعیت را رصد می‌کنند. بنابراین امیدوارم بتوانیم عوارض و آسیب‌های این تحولات را در حوزه داروی بیماران خاص به حداقل برسانیم.

این مطلب را دیده اید؟

ترامپ پیشنهاد اروپا برای حذف تعرفه صنایع خودروسازی را نپذیرفت

دونالد ترامپ پیشنهاد حذف تعرفه‌های سنگین گمرکی بر روی خودروهای وارداتی اروپایی به آمریکا را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *