خانه / بازار ایران / الزام خودروسازان به تأمین استاندارد یورو ۵ از ابتدای سال آینده/ پراید و پژو ۴۰۵ متوقف می‌شود؟

الزام خودروسازان به تأمین استاندارد یورو ۵ از ابتدای سال آینده/ پراید و پژو ۴۰۵ متوقف می‌شود؟

حسن قره ای قائم مقام رئیس مرکز مطالعات و استراتژیک سایپا در مورد الزام خودروسازان با تأمین استاندارد یورو ۵ از ابتدای سال آینده گفت: مصوبه دولت و محیط‌ زیست مبنی بر الزام خودروسازان به تأمین استاندارد یورو ۵ فقط برای محصولات جدید هست. محصولات قبلی با استاندارد یورو ۴ اجازه تولید را خواهند داشت.
قره ایی گفت: در ۵ ماهه ابتدای امسال ۲۱ درصد از فروش کل خودروسازان کشور متعلق به پراید بوده است. ما هم مثل همه خودروسازان دنیا به فکر تولید خودرویی هستیم که مورد استقبال مردم است. الآن مردم از پراید استقبال زیادی می‌کنند چون باقیمت پراید هیچ خودرویی با آبشن های کنونی وجود ندارد و نمی‌توان خرید.
وی مدعی شد: بر اساس استانداردهای اعلام‌شده پراید اکنون یک خودرو کاملاً استاندارد است و فعلاً قصد تولید این خودرو راداریم و خط تولید آن متوقف نمی‌شود.

کیوان وزیری، قائم مقام معاونت طراحی و توسعه ایران خودرو نیز در این باره گفت: بر اساس قانون آلایندگی که مصوبه هیئت دولت است و ابلاغ آن توسط سازمان محیط‌ زیست انجام‌شده برنامه یورو ۵ برای محصولات جدید با پلتفرم جدید است. بر اساس همین مصوبه تولید محصولات کنونی تا دو سال آینده می‌تواند ادامه پیدا کند.
وزیری گفت: برای تولید خودروهای یورو ۵ و حتی یورو ۴ مقدماتی لازم است که اکنون فراهم نیست، اکنون روزانه ۷۵ میلیون لیتر سوخت یورو ۴ نیاز داریم که طبق اعلام رسمی فقط یک‌سوم بنزین کنونی یورو ۴ است. هیچ جایگاه سوختی حتی نازل پمپ بنزنی نیز یورو ۴ نیست. برای تولید خودرو یورو ۵ باید همه زیرساخت‌ها فراهم شود. این در حالیست که بیش از ۸۰ درصد از شرکت کنندگان عنوان کرده اند که موافقند خط تولید پژو و پراید متوقف شود.

این مطلب را دیده اید؟

آیا کارت سوخت برمی‌گردد ؟

مدیرعامل پیشین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: سامانه کارت هوشمند در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *