خانه / تخصصی / اعتراض جهانی به تعرفه های آمریکا بر خودرو

اعتراض جهانی به تعرفه های آمریکا بر خودرو

 کشورهای چین، ژاپن و اتحادیه اروپا به صورت مشترک به برنامه آمریکا برای افزایش تعرفه بر روی واردات خودرو اعتراض کرده و این موضوع را باعث شروع یک نبرد گسترده تر تجاری می دانند نبردی که به اعتقاد کارشناسان، مردم آمریکا بازنده اصلی آن هستند.

موضوع اعمال تعرفه ها از  اردیبهشت امسال شروع شد و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که دستور نظارت بر بازار و ورود خودروها و قطعات از کشورهای مختلف را صادر کرده است.
در این میان چین که درگیر جنگ تجاری بزرگی با آمریکا شده است این اقدام را غیرسازنده توصیف کرده و وزارت بازرگانی چین از تاثیرات منفی تصمیم های نابخردانه ترامپ و دولت وی بر تجارت جهانی ابراز نگرانی کرده است اما وضعیت برای ژاپن به مراتب نگران کننده تر است زیرا این کشور نزدیک به ۴۰ درصد از خودروهای صادراتی به آمریکا را به خود اختصاص می دهد.
‘هیروشیگه سیکو’ وزیر تجارت، صنایع و اقتصاد ژاپن بر این موضوع تاکید می ورزد: آمریکا در حال نادیده گرفتن مقررات سازمان تجارت جهانی است در صورتی که باید بداند کشورها متعهد به مقررات و ضوابط هستند.
آلمان دیگر کشور بزرگ صادر کننده خودرو  به آمریکا در این باره هشدار داده و گفته است که اعمال تعرفه ها می تواند کل روابط تجاری دو کشور را تیره و مخدوش کند انجمن خودروسازان در آلمان این حرکت آمریکا را تحریک آمیز توصیف کرده و آورده است که این کشور در حال راه اندازی یک جنگ تجاری است.
اگرچه چین صادر کننده مطرح خودرو به آمریکا نیست اما به هر صورت تحول و تغییر در بازارهای خودرو و تعرفه های سنگین بر این بخش، صنایع خودروسازی چین را هم متاثر و آسیب پذیر خواهد کرد.
در همین حال سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفت: کشورش در حال نظارت بر تمامی اقدامات آمریکا در اعمال تعرفه بر روی کالاهای صادراتی کشورهای دیگر از جمله خودرو است و بر اساس مقتضیات زمان تصمیم گیری می کند.
‘جان بوزیلا’ از مسئولان ارشد موسسه گلوبال اتومبیل در واشنگتن بر این باور است که رویارویی آمریکا با کشورهای ژاپن و اتحادیه اروپا در زمینه تعرفه های خودرو می تواند یک نبرد بزرگ جهانی را باعث شود.
وی می گوید: شاید خودروسازان آمریکایی به دنبال این اقدام حمایتی، قدرت رقابتی بالاتری بدست آورند اما آنها چنین حمایتی نمی خواهند زیرا این کار قدرت انتخاب را از مشتریان و شرکت ها می گیرد و نهایتا باعث گران شدن خودرو در آمریکا می شود.
آنطور که شواهد نشان می دهد آمریکا به دنبال تعرفه هایی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد بر روی خودروهای وارداتی است که بشدت باعث نوسان در بازار خودرو در آن کشور و در دیگر نقاط جهان خواهد شد.
‘شیگه هایاکاوا’ از مدیران تویوتا موتور می گوید: تعرفه های سنگین بیشترین صدمه را به مصرف کننده ها از جمله آمریکایی ها می زند و صنعت و جامعه آمریکا را شوکه می کند.
پس از شروع جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ دنیا حالا نوبت به اتحادیه اروپا و ژاپن، قدرت های بزرگ دیگر اقتصادی جهان رسیده است که جبهه ای در کنار چین در برابر آمریکا تشکیل دهند و شروع تعرفه ها بر روی خودروهای وارداتی به آمریکا، در واقع آغازی بر یک رویارویی جدید در یکی از مهمترین و زیربنایی ترین صنایع جهان به حساب می آید.

این مطلب را دیده اید؟

مردم پول خود را به خودرو تبدیل می‌کنند!

رییس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران گفت: این روزها بسیاری از مردم نه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *