خانه / بازار ایران / آیا کارت سوخت برمی‌گردد ؟

آیا کارت سوخت برمی‌گردد ؟

مدیرعامل پیشین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: سامانه کارت هوشمند در شرایطی از چرخه توزیع سوخت کنار گذاشته شده که نگاه جایگاه‌های عرضه سوخت کارمزدی بوده و سود آنها در فروش بیشتر است. در چنین شرایطی جایگاه‌های مذکور نظارتی بر عرضه ندارند و از سوی دیگر با مهاجرت کارت‌ها زمینه قاچاق سوخت فراهم شده است.

به گفته او تصویر دیگر آن بود که با توجه به قیمت فوب ۴۲ تا ۴۳سنتی بنزین (۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰تومان) و قیمت هزار تومانی این فرآورده در ایران انگیزه کافی برای گسترش قاچاق بنزین ایجاد نمی‌کند. اما گمان نمی‌کردند با افزایش نرخ ارز شکاف فاصله قیمتی سوخت در ایران و کشورهای همسایه را شاهد باشیم.

سالاری با تأکید بر اینکه کنار گذاشتن زیرساخت کارت هوشمند سوخت بدون نگاه کارشناسی اشتباهی فاحش بود، افزود: رشد غیرمنطقی مصرف سوخت از نرخ رشد منفی به رشد ۸ تا ۱۰درصدی نیز گواهی بر افزایش قاچاق مصرف بنزین است که به‌دلیل استفاده نکردن مدیریت‌شده از سامانه کارت هوشمند سوخت شکل گرفته است.

مقایسه رشد مصرف گازوئیل و بنزین گواهی بر قاچاق این فرآورده‌ها به روش‌های مختلف به روش‌های اختلاط و امتزاج، جایگزینی چندگانه یا روش‌های مرسوم قاچاق سوخت است. به گفته او در سنوات گذشته متناسب با رشد ۸۰۰هزار تا یک‌میلیون دستگاه تعداد خودروها، رشد مصرف و سهمیه‌بندی بنزین صورت می‌گرفت اما شاهد رشد نامتعارف مصرف ۱۰درصدی کنونی نبوده‌ایم.

سالاری افزود: در سال۸۴ با اجرای سهمیه‌بندی و کارت هوشمند سوخت میزان مصرف بنزین ۷۵میلیون لیتر به‌ترتیب به ۵۹، ۶۱، ۶۳ و در نهایت ۶۴میلیون لیتر رسید و یکباره به ۹۰میلیون لیتر افزایش یافت که این امر نشان می‌دهد رشد غیرمتعارف آمارهای مصرف بنزین، بیانگر غفلت در استفاده از بستر کارت هوشمند سوخت است و اختلاف قیمت‌ها نیز انگیزه مناسبی برای قاچاق سوخت شده و با این شرایط چاره‌ای جز احیای نظام سهمیه‌بندی و کارت هوشمند برای مقابله با مصرف بی‌رویه و قاچاق سوخت نداریم.

این مطلب را دیده اید؟

تقاضا برای خرید دلار ۱۷ هزار تومانی

دیروز قیمت دلار افزایشی قابل توجه را تجربه کرد و این ارز از محدوده ۱۵ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *